Da li je Elon u stvari Trojanski konj? Ostaje nam da vidimo, ali hajde da se detaljnije pozabavimo ovom temom.
Elon Musk je kao ko-lider Department of Government Efficiency (DOGE) postao ključna figura u Trumpovoj administraciji, naročito kada je reč o smanjenju državne potrošnje i uticaju na monetarnu politiku SAD. Njegov agresivni stav prema državnim rashodima i kritika „štampanja novca“ mogli bi značajno oblikovati budućnost kvantitativnog popuštanja (QE) i Federalnih rezervi.
Musk protiv Prekomerne Državne Potrošnje
Musk zagovara rezove od $500 milijardi do čak $2 biliona godišnje, tvrdeći da su nepotrebni troškovi ključni faktor inflacije. Njegova kampanja protiv prekomernog zaduživanja može dovesti do:
- Smanjenja fiskalne potrebe za QE-om – Ako se deficit smanji, Fed bi mogao imati manji pritisak za otkup obveznica i povećanje novčane mase.
- Hladnijeg pristupa inflaciji – Musk vidi prekomernu državnu potrošnju kao glavni uzrok rasta cena, pa bi njegov uticaj mogao podstaći restriktivniju monetarnu politiku.
- Uticaja na Fed kroz politički pritisak – Iako je Fed zvanično nezavisan, pritisak iz Bele kuće može uticati na njegove odluke.
Hoće li Fed Povući Ruku sa „Štamparske Presu“?
Iako Musk direktno ne kontroliše monetarnu politiku, njegovi potezi mogu uticati na odluke Feda:
- Ako dođe do ekonomskog usporavanja zbog rezova, Fed bi mogao biti primoran da interveniše QE-om, što bi moglo dovesti do sukoba sa Muskovom vizijom štednje.
- Tržište bi moglo pozitivno reagovati na fiskalnu disciplinu, što bi smanjilo potrebu za QE-om i stabilizovalo kamatne stope.
- Ali, ako preveliki rezovi uspore ekonomiju, Fed bi mogao biti primoran da interveniše, što bi moglo izazvati političke tenzije.
Musk vs. Tradicionalna Monetarna Politika
Musk je više puta istakao da je inflacija rezultat neodgovorne potrošnje. Na društvenim mrežama je napisao:
„Ako dovedemo potrošnju pod kontrolu, inflacija će pasti, jer prekomerna državna potrošnja povećava novčanu masu i cene.“
Njegov stav: manje QE-a, više fiskalne discipline. Ovo bi moglo izazvati sukobe sa Fed-om, naročito ako ekonomija zapadne u recesiju.
Ključni Rizici i Posledice
- Musk kao neizabrani zvaničnik sa ogromnim uticajem na ekonomsku politiku postavlja presedan koji može izazvati zabrinutost oko demokratskih normi.
- Drastično smanjenje potrošnje može negativno uticati na ekonomiju, posebno na socijalne programe i infrastrukturu.
- Ako tržište reaguje nestabilno na Muskove rezove, Fed bi mogao biti primoran da interveniše, iako bi to moglo izazvati političke sukobe.
Muskova politika štednje može smanjiti potrebu za QE-om, ali samo ako ne izazove ekonomski pad. Njegov stav o „štampanju novca“ usmeren je ka fiskalnoj odgovornosti, ali će konačna odluka o QE-u zavisiti od reakcije Feda i ekonomskih uslova. Hoće li Musk zaista uspeti da reformiše državne finansije ili će tržište reagovati neočekivano? Ostaje da vidimo.
Kako ulagati u Bitcoin, kupovati i prodavati kriptovalute, te razumeti rizike emotivnog trgovanja?
Sve to i mnogo više možete naučiti u našem online Kripto Trejding Kursu. Ako želite da steknete duboko znanje o trgovanju kriptovalutama, naši stručnjaci vam nude sveobuhvatnu edukaciju, uključujući analize tržišta, strategije za profit i savete o upravljanju rizicima. Pridružite se nama i unapredite svoje veštine u svetu kripto ulaganja.
Kreiran u saradnji Anarcho Economy & Viktor Argosfuture
link: Kripto Trejding Kurs